קורות חיים

כתיבת קורות חיים עשויה להיות גורם מעכב עבור בוגרי ישיבה, שהגיעו להחלטה כי עליהם להשתלב בשוק העבודה. ניסיון תעסוקתי מועט, חוסר השכלה פורמלית ופערים תרבותיים במיומנות הצגת העצמי, כל אלו מקשים על ניסוח של מסמך קורות חיים, העונה על דרישות שוק העבודה ובד בבד שומר על אמינות וכנות.

ניסיון תעסוקתי מועט

לעתים קרובות, בני ישיבה מקדישים את זמנם החופשי לעיסוקים במסגרת התורנית. אצל רבים קיימת התחושה, שהיעדר ניסיון תעסוקתי מסודר עלול להפחית את הסיכויים שלהם להתקבל למקום עבודה טוב ולעבוד בשכר הולם.

כדי להתגבר על מחסום זה, מומלץ לשלב בקורות החיים פירוט של ניסיון תעסוקתי לא פורמלי, לדוגמה: לציין עבודה בת"ת של הישיבה, חניכה של תלמיד צעיר יותר, מתן שיעורי עזר, ביצוע תפקידים ניהוליים במסגרת הישיבה, עמידה בקשר עם תורמים, ועוד. כל אלו יכולים להיחשב כניסיון תעסוקתי. זכור, עליך לנסח את הדברים בצורה המדגישה את העשייה הכרוכה בתפקיד לא פורמלי זה.

בחלק מהמקרים, בוחרים עובדים עם ניסיון תעסוקתי מועט להתחיל בעבודה זמנית עד למציאת עבודה קבועה ואידיאלית. יש לכך יתרונות רבים, משום שעבודה זמנית כזו יכולה לשפר את קורות החיים ולפצות על היעדר ניסיון תעסוקתי. חשוב לנסח את הניסיון החלקי בשפה ברורה, שתהיה מובנת גם לאנשים שלא משתייכים למגזר החרדי.

מחסור בהשכלה פורמלית

לא פעם אתה מתלבט: האם לציין השכלה תורנית בקורות החיים? האם העובדה שלמדתי בישיבה זו או אחרת רלוונטית למסמך קורות החיים שלי? במקרים רבים התשובה היא "כן".

הלמידה בישיבה או בכולל עשויה לספק למעסיק מידע על תכונות וכישורים המאפיינים אותך. לדוגמה – התמדה, קשב, יכולות מנטליות, רמת עיבוד וידע. הוספת נתונים אלה בצורה ברורה לקורות החיים שלך תדגיש את משמעותו של מידע זה. במקביל, לשמו של המוסד התורני שבו למדת ניתן להוסיף תיאור קצר, המדגיש את הכישורים של הלומד בו, למשל: לימוד בסיס כהכנה לדיינות, מסגרת ישיבתית אינטנסיבית, הכוללת לימוד עיוני של כעשר שעות ביום וכדומה.

כמו בכל פרט אחר בקורות החיים, נכון לציין שנים לועזיות. יש להתחיל עם המוסד האחרון שבו למדת ולהמשיך לפי סדר כרונולוגי יורד. מומלץ לסיים בישיבה הקטנה ולא לכלול את תלמוד התורה, שבו התחלת את לימודיך.

לעתים, במקביל ללימוד התורני ייתכן שסיימת קורסים נוספים, כמו אנגלית, עזרה ראשונה, השלמת תעודת בגרות וכדומה. יש לשקול האם לציין פרטים אלה בקורות החיים.

הצגת העצמי

במפגשים פנימיים בתוך החברה החרדית אדם נוטה לספר על עיסוקו והצלחותיו בקצרה ובצמצום, כאשר המאזין יודע לפרש את הנאמר על פי הקודים התרבותיים ולאמוד נכון את העומד מולו.

בעולם העבודה בכלל, ובקורות חיים בפרט, נהוג לציין הישגים, ניסיון והצלחות באופן כזה שיאפשר לך להתבלט על פני מתמודדים אחרים על התפקיד. כאשר קיימת התנגשות בין שתי התרבויות, המעסיק עלול לקרוא באופן שגוי את העשייה והיכולות שלך. לכן, חשוב להשקיע מאמץ ולשקף את היכולות והכישורים במסמך קורות החיים באופן שיהיו ברורים לכל אחד.

אין ספק, שכתיבת קורות חיים היא מלאכה הדורשת חשיבה, דיוק ומאמץ רב. עם זאת, עבודה טובה ויסודית פתחה בפני רבים את הדרך לפרנסה טובה, מתאימה ומאפשרת.