טור תעסוקה שבועי

‏‏ "כולם בחכמה עשית" / טור התעסוקה השבועי של הרב י. דהאן

בטור הקודם דיברנו על "יציאת מצרים" תעסוקתית ואיך שכל תהליך נפשי בכלל ובתעסוקה בפרט, בכדי שיצליח בצורה שלימה צריך להיות מושתת על: אמונה בה' ובכוחות שהעניק לנו, תענוג אישי שמקורו בנטיות התעסוקתיות שלנו (שחשוב להכיר ולאבחן אותן) – ומוטיבציה ופרואקטיביות לקום ולפעול. בעבודה ובלימוד מקצוע אם לא נהנים ממנו, במשך הזמן הרצון נחלש והתוצאה תהא שלא ממש מצליחים ומתקשים להתמיד.

בטור זה אנו ממשיכים במסע לעבודה איכותית ומתאימה ומפעילים את כח החכמה שלנו. בהתאם לנאמר בתהילים (קד, כד) "כולם בחכמה עשית" – כל הבריאה הכוללת כמובן גם את עבודתו של האדם ופרנסתו נמשכה מחכמתו של הבורא. בהתאם צריך האדם "ללכת בדרכיו" בגישה של "סוף מעשה במחשבה תחילה". נתחיל מהנקודה הסופית – 'החזון התעסוקתי' ואחר כך נסלול את הדרך בעבודות ביניים, הכשרות ולימודים שיביאו אותנו אליה.

מהו חזון?

החזון הינו תמונת העתיד הרצויה שלנו.

למה בונים חזון? ליצור מוטיבציה בהסתכלות אל העתיד, לתכנן מסלול ולבנות יעדים לטווח הרחוק, להשתמש בו כמצפן בצמתים בחיים בכדי להיות שלמים עם ההחלטות שעולות בקנה אחד עם החזון ולהכיר את עם המניעים שלנו בכדי למצוא דרכים שונות להגשמתם.

נשתמש במחשבה ובדמיון לבניית החזון – נתנתק מכבלי המציאות העכשווית ונראה את עצמנו עוד 3 או 5 שנים ('בעלי מעוף' יכולים לחשוב על 7 או 10 שנים) ונענה על השאלות מארבעת מרכיבי החזון העיקריים.

מרכיב פיסי – מוחשי

מה אני רואה? איך נראית הסביבה הפיסית? מי האנשים סביבי? מרכיב רגשי תחושתי – איך אני חש? ממה אני מסופק? איך אני עבור הסובבים אותי?

מרכיב הוליסטי

איך העבודה משתלבת ותורמת לקונטקסט ולמשמעות החיים הרחב שלי?

מרכיב תרומה

מה התרומה שלי לחברה/לסביבה?

כיצד מגשימים חזון?

ככל שהחזון יהיה יותר מפורט ובהיר סיכוייו להתגשם גדלים. אם יש קושי לחלום קדימה, הסיבה יכולה לנבוע מחוסר אמונה בעצמי או ביכולת לשנות.

זכרו: החזון דינאמי ומתעדכן. יש לחזור אליו מידי פעם לבחון אותו ולבחון את התנהלותנו לאורו.

גבר חרדי נועץ עם מקדם תעסוקה ואמר שהחלום והחזון שלו לעבוד כטייס. לאור החזון הם בנו תכנית עבודה לרכוש השכלה מתאימה לקורס טייס ולעבוד במקביל כך שיוכל לממן את לימודי הטיס. לאחר כמה שנים הוא הצליח לממש את התכנית ולהתפרנס מטייס.

לסיום: חזון ללא פעולה הוא חלום, פעולה ללא חזון אינה משמעותית, חזון עם פעולה יכולים בעז"ה לשנות את המציאות.

כותב הטור הוא הרב יהל דהאן, מנהל מפתח צפת ובעל תואר שני במנהל עסקים MBA בהתמחות באלכ"ר