טור תעסוקה שבועי

"מה העבודה הזאת לכם?" / טור התעסוקה השבועי של הרב י. דהאן

"מה העבודה הזאת לכם?" –  זוהי שאלתו של הבן הרשע בהגדה או יותר נכון התרסה – "והיה כי יאמרו אליכם בניכם מה העבודה הזאת לכם" (שמות יב, כו). הבן הרשע מוציא את  עצמו מן הכלל וטוען כי העבודה אינה נוגעת לו. אבל מכיוון שגם הוא מיסב לסדר נשיב לו תשובות שיורו לו את הדרך הנכונה וגם שאר הבנים שמקשיבים ומתעניינים יוכלו לשמוע את התשובה.

אמונה בדרך לפרנסה

בטור זה נשיב לבן על שאלתו בקשר לעבודה – נתחיל בנגיעה רוחנית 'פיסחית' ונתייחס בעיקר לעבודה ה'גשמית' שגם היא חלק משמעותי במסע הרוחני שלנו בעולם הזה.

בפסח נתהווה ויצא העם היהודי מעבדות לחירות באופן ניסי – על-טבעי. מצד אחד היהודי חי חיים טבעיים ארציים, עוסק בענייני הפרנסה ודואג לצרכיו ב'כלים' האנושיים ומאידך במקביל ניתן לו כח על-טבעי – ניסי. הכרה זו של אמונה חודרת בנו בפנימיות בחג הפסח ואותה אנו מביאים לידי ביטוי בחיינו במשך השנה – יהודי עובד בדרך הטבע לפרנסתו וביחד עם זאת עליו לדעת כי "ברכת ה' היא תעשיר" וכי "הוא הנותן לך כח לעשות חיל". אמונה בה', אמונה בכוחות שהשי"ת נתן לי ואמונה באפשרויות שהוא פותח לי יובילו אותי לעבודה איכותית ומתאימה.

המוטיבציה לקום ולפעול

אחרי האמונה שהיא ראשית הכל, גורם מניע מרכזי במערכת הכוחות של האדם הוא כוח הרצון – מוטיבציה לקום ולפעול. כשאדם מגלה – פרואקטיביות ויוזם הוא מתקדם. ממצרים יצאו היהודים שהאמינו וקיימו את המצוות שניתנו להם – גם בגשמיות צריך לקום ולפעול בכיוון הנכון.

בחירת מקצוע על פי חובות הלבבות

כידוע, היהודים עבדו בעבודת פרך במצרים. מהי עבודת פרך? מסביר לנו רש״י על שלב אחד מהשעבוד במצרים: גברים עבדו בעבודת נשים ונשים עבדו בעבודת גברים.

על מנת שלא נעבוד בפרך כל חיינו חשוב להכיר בנטיות התעסוקתיות שלנו העיקריות – הדומיננטיות כפי שכתוב בפירוש 'לב טוב' על ספר 'חובת הלבבות' בשער הביטחון (פרק ג'):

"לכל אדם יש תשוקה ונטייה למקצוע או למסחר מסוים יותר מאשר למקצועות וענפי מסחר אחרים. מפני שהא-ל הטביע בו אהבה וחיבה לאותו מקצוע או מסחר כדי שנטייה זו תהיה האמצעי למחייתו".

מי שמכיר את עצמו או באמצעות חבריו יוכל לכוון את עצמו למקצוע שמתאים לו. למתקשים ולרוצים לבדוק אם בהעלם נפשם יש תחומים של תעסוקה שאולי לא היו מודעים עד כה אליהם, אבחון תעסוקתי מקצועי בהכוונת פסיכולוג תעסוקתי יוכל לחסוך הרבה עמל, יגיעה, כסף וזמן בדרך לתעסוקה מתאימה אישית. אנו שואפים לבחור עבודה שנאהב וכמו שאומרים: 'בחר לך עבודה שאתה אוהב ולא תצטרך לעבוד כל חייך'.

נסיים בסיפור ששמעתי ממעסיק על חרדי שהאמין, היה פרואקטיבי וידע לאבחן במה הוא רוצה לעסוק. הוא רצה לעבוד בתעשייה והלך למפעל ענק ומודרני בצפון המוביל בתחום וביקש להשתלב בעבודה. אמרו לו המנהלים: אין לך מקצוע ואין לך ידע בתחום. הוא התפרץ לחדרו של המנכ"ל ואמר לו מהלב: "אני רוצה לעבוד בתעשייה!". המנכ"ל במקום לזרוק אותו כפי שחשב מתחילה אמר לו קדימה! תתחיל ונחנוך אותך תוך כדי עבודה. הוא עבד ולמד להפעיל מכונות משוכללות והפך לבעל מקצוע עם פרנסה יפה ועבודה מכובדת.

 

כותב הטור הוא הרב יהל דהאן, מנהל מפתח צפת ובעל תואר שני במנהל עסקים MBA בהתמחות באלכ"ר