מרכז הערכה

"אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" / טור התעסוקה השבועי של הרב י. דהאן

אחרי ששלחנו קורות חיים ועברנו בהצלחה ראיון אישי, חלק מהמעסיקים מזמנים אותנו לראיון עבודה קבוצתי באמצעות מרכז הערכה. בדרך כלל המעסיקים הגדולים משקיעים משאבים במיון בכדי להגיע לניבוי מיטבי של התאמת המועמד למשרה ולאירגון ומרכזי ההערכה מהווים כלי אבחון מרכזי. חלקם מקיימים מרכזי הערכה בחברה וחלקם שולחים את המועמדים למרכזי הערכה של מכונים מקצועיים.

זהו שלב המיון הסופי לפני הקבלה לעבודה וכל מה שכתבנו בהדרכה לראיון עבודה אישי בוודאי תקף גם למרכז ההערכה. בנוסף חשוב להבין את הרעיון העומד בבסיסו של מרכז ההערכה בכדי להפנים ולהתכונן כראוי – "אל תסתכל בקנקן אלא במה שיש בו" (מסכת אבות, פרק ד', משנה כ') – מנסים לתהות על קנקננו ולבחון את פנימיותינו בכדי לבדוק את ההתאמה לתפקיד ולמבנה האירגוני.

הדרכה כללית

  • נסו ליישם את ההמלצות לגבי ראיונות עבודה סטנדרטיים, כפי שפורסמו בטורים הקודמים.
  • עיבדו על חשיבה חיובית, אופטימיות והאמינו בעצמכם וביכולותיכם! חייכו! זה משדר פתיחות ונעימות.
  • היו טבעיים ככל האפשר – אל תנסו 'לשחק'. המאבחנים יידעו לזהות את המשחק.

הצגה עצמית במרכז הערכה

זוהי ההזדמנות הראשונה שלכם להציג ולשווק את עצמכם. מומלץ להתכונן מראש.
לפני המרכז השתדלו לחשוב במה אתם מתאימים לתפקיד ואיך אתם תהיו עובדים טובים לחברה. הראו מוטיווציה. הבוחנים יבחינו בגישה החיובית ויתרשמו.
ההצגה העצמית היא ההזמנות שלכם לרושם ראשוני – חייכו, הפגינו ביטחון עצמי ונינוחות. דברו 2-4 דקות. ההצגה צריכה להיות ממוקדת ועניינית. כללו את המרכיבים הבאים: שם מלא, גיל, מקום מגורים, ניסיון תעסוקתי – התחילו במקום האחרון והדגישו את הניסיון הרלוונטי לתפקיד אליו אתם נבחנים, תכניות לעתיד ואת התאמתכם לתפקיד- מדוע אתם מתאימים ומדוע אתם מעוניינים. אל תגלשו לפרטים שוליים – עניינים רחוקים בעברכם, עניינים אישיים מדי ועניינים לא רלוונטיים לעבודה.

דינאמיקה קבוצתית

בדרך כלל בשלב זה מתבקשים המועמדים לדרג מספר מטלות על פי סדר החשיבות שלהן באופן פרטני ולאחר מכן לערוך דיון קבוצתי בנושא. חשוב להשתתף בדיון באופן פעיל, אך לא להשתלט עליו – מומלץ לשלב בין הבעת דעה ובין הקשבה. תרבות הדיון חשובה – ייצגו את דעותיכם בנימוס תוך הקשבה לאחרים. מבחינת המעסיק, אם לא דיברתם לא הייתם.

משחקי תפקידים – סימולציות

מרכז הערכה מציע בדרך כלל מבחן באמצעות משחקי תפקידים: מועמד אחד ישחק את התפקיד המיועד ומועמד אחר ישחק את תפקיד האדם שאיתו יש את קשרי העבודה האופייניים לתפקיד. זיכרו שאתם לא נבחנים על תיפקוד לפי כללי החברה שאינכם יודעים, אלא על תכונות האישיות המתאימות, ההתמודדות, היצירתיות והגמישות המחשבתית במצבים שונים שמאפיינים את התפקיד.

בשלב זה הקפידו על ההוראות הכתובות בכרטיסיה או ההנחיות שניתנות בעל פה. הקפידו על שימוש נכון בשפה (ללא שימוש בסלנג). במרכזי הערכה לתפקידי שירות או מכירה מומלץ להפגין אדיבות, סבלנות, שירותיות, אמפתיה ויחד עם זאת להפגין יכולת שכנוע ומכירתיות.

מבחני כישורים

אלו מבחנים שמטרתם לבחון יכולות אישיות. לדוגמה: מהירות, דיוק, הבנת הוראות, חשיבה אנליטית, כושר חשבוני וכד'. המבחנים נערכים במחשב או על דפי נייר.

מרכז הערכה בוחן התאמה ספציפית וממוקדת לפרופיל ולתפקיד ספציפי – אם לא עברתם, אין הדבר מעיד על יכולותיכם האישיות/שכליות, אלא על חוסר התאמה לתפקיד בלבד, או על התמודדות מול מתחרים רציניים. לכן, אל תחששו לגשת למרכז הערכה לתפקיד אחר.

כותב הטור הוא הרב יהל דהאן, מנהל מפתח צפת ובעל תואר שני במנהל עסקים MBA בהתמחות באלכ"ר