שו"ת מפתח

שאלות ותשובות בענייני עבודה עם הרב יהל דהאן

שאלה: לבחור מקצוע אהוב או מקצוע מבוקש?

אני מתלבט האם לכוון לעבודה שאני אוהב או לעבודה נדרשת כעת בשוק העבודה עם משכורת טובה?

תשובת הרב י. דהאן

מהי עבודת פרך? מסביר לנו רש״י בשעבוד במצרים: גברים עבדו בעבודת נשים ונשים עבדו בעבודת גברים.

השקול הפרקטי בעת בחירת מקצוע אהוב

בעת בחירת מקצוע, רבים אוספים נתונים על שוק העבודה והמקצועות השונים כשבראש מעייניהם ההכנסה, הביקוש למקצוע והמעמד. מצער לשמוע שכשאין התאמה וחיבור אישי, בדרך כלל בטווח הארוך, האדם סובל ומתמודד עם קשיים לשרוד במקצוע, המעסיק אינו ממש מרוצה וסיפור ההצלחה המיוחל אינו מתממש.

על מנת שנצליח ולא נעבוד בפרך כל חיינו חשוב להכיר בנטיות התעסוקתיות שלנו העיקריות כפי שכתוב בפירוש 'לב טוב' על ספר 'חובת הלבבות' בשער הביטחון (פרק ג'):

"לכל אדם יש תשוקה ונטייה למקצוע או למסחר מסוים יותר מאשר למקצועות וענפי מסחר אחרים. מפני שהא-ל הטביע בו אהבה וחיבה לאותו מקצוע או מסחר כדי שנטייה זו תהיה האמצעי למחייתו. ומי שמוצא במידותיו ובטבעו תשוקה אל מקצוע מסוים, וגופו מתאים אליו, והוא מסוגל לסבול את היגיעה הדרושה למענו, יחזר אחרי אותו מקצוע, ויעשה אותו אמצעי להשגת מחיתו, יעסוק בו ברצון ולא ימאס גם אם לפעמים אין לו ממנו די פרנסתו".

הפער בין הרצוי למצוי

יש שמחפשים בכל עיסוק את התאמתו המושלמת לאהבותיהם וסגנונם אך מעטים זוכים למצוא 'את שאהבה נפשם'. אחרים נזהרים מאד בבחירתם בהיצע שוק העבודה ומתבססים בעיקר על הסטטיסטיקות בהווה.

המלצתנו היא להתפשר:

 

לאחר שקיבלנו החלטה לגבי בחירת מקצוע צריך להשלים עם המציאות הלא מושלמת ועשיית הפשרה הנכונה ואז ניתן לפעול ברוגע ובמתינות.

בהצלחה במציאת מקומכם!

הרב י. דהאן מכהן כמנהל מפתח צפת והוא בעל תואר שני במנהל עסקים MBA בהתמחות באלכ"ר