שו"ת מפתח

שאלות ותשובות בענייני עבודה עם הרב יהל דהאן

שאלה: כיצד להתמודד עם איזור תעסוקה חלשה?

אני גר באיזור בעל תעסוקה חלשה – אחוז העובדים והמשכורות נמוכות. הסיכויים שלי למצוא עבודה ובפרט עם משכורת מכובדת קלושים. אין לי מוטיבציה לחפש ולהתאכזב כל פעם מחדש – מה עושים?

תשובת הרב י. דהאן

בתשובתי אני מניח שאינך רוצה לעבור למקום אחר – חכמנו התירו אף לרדת לחו"ל עבור פרנסה.

רבים מתבססים על סטטיסטיקות ובדרך כלל מקבלים חלישות כשהנתונים מצביעים על אחוזי אבטלה גבוהים ומשכורות נמוכות במקומם או על ביקוש גדול של דורשי העבודה בתחום מסוים לעומת ההיצע של המעסיקים. עכבות וחסמים אלו בעשיה של חיפוש עבודה אינם נובעים מהשקפה בריאה ונכונה על סטטיסטיקה. הסטטיסטיקה מלמדת אותנו על העבר בלבד ולעיתים אנו נוטים לחשוב שהיא גם תנבא את העתיד – 'מה שהיה הוא שיהיה'. יש משקל למצב התעסוקה שנתוני הסטטיסטיקה מתארים אבל צריך להכניס גורם חשוב נוסף למשוואה: ניתנה לנו בחירה ויכולת לשנות בעזה"י את מצבנו ובאמצעים הנכונים להשפיע על חיינו בכלל ועיסוקנו בפרט. חישבו שיש לכם משימה 'לסדר' עבודה לאדם אחד בלבד ולא לרבים – עכשיו הסטטיסטיקה פחות מאיימת… ובפרט שאנו מאמינים שטבע העולם אינו מגביל ח"ו את הבורא.

הדברים מתחזקים כשמדובר באדם עם יכולות או נטיה למקצוע מסויים, כפי שמפורש בספר חובות הלבבות:

"ומי שמוצא במידותיו ובטבעו תשוקה אל מקצוע מסוים, וגופו מתאים אליו, והוא מסוגל לסבול את היגיעה הדרושה למענו, יחזר אחרי אותו מקצוע ויעשה אותו אמצעי להשגת מחיתו, יעסוק בו ברצון ולא ימאס גם אם לפעמים אין לו ממנו די פרנסתו" (פירוש 'לב טוב' על 'חובת הלבבות' שער הביטחון פרק ג').

בעניין הייאוש והאכזבה מניסיונות העבר, מבט חיובי ישפוך אור ותוספת לעשייה. בדומה למכירות שכל ניסיון נוסף של מכירה מקרב אותנו לסגירת העיסקה המיוחלת או בשידוכין שכל הצעה מקרבת אותנו למציאת הזיווג שלנו כך גם בחיפוש אחר עבודה ופרנסה, כל ניסיון מעיד שאנו קרובים יותר למציאה.

מנסיוננו במרכז ההכוון התעסוקתי, חיזוק המוטיבציה והביטחון העצמי הוביל את המשתתפים לעשיה נמרצת-פרואקטיבית, להעיז לפנות למעסיקים טובים ובראיונות איתם לשדר את הביטחון שהמעסיקים מחפשים ולהסיר את כל ההפרעות שבדרך לקבלה לעבודה.

גם כאשר הציפיות שלכם אינן מתממשות מומלץ להתחיל מהלך של 'עבודה תחילה' – עבודה עם חסרונות המהווה מקפצה לעבודה יותר טובה וכניסה לשוק העבודה המלמדת ומקנה ניסיון וקשרים.

 

הרב י. דהאן מכהן כמנהל מפתח צפת והוא בעל תואר שני במנהל עסקים MBA בהתמחות באלכ"ר