שו"ת מפתח

שאלות ותשובות בענייני עבודה עם הרב יהל דהאן

שאלה: שני חצאים או משרה מלאה

אני מתלבט בין שתי אפשרויות: לעבוד בשני חצאי משרות או לבחור במשרה אחת מלאה. מה עדיף?

תשובת הרב י. דהאן:

מה עדיף – שני חצאי פלאפל או מנה?

התשובה תהא בהתאם למצב. בשני חצאים יש יותר ממנה אחת ולכן והם יותר יקרים ממנה. אם אתה רעב ומוכן לשלם יותר קח שני חצאים (: .

עבודה בחצאי משרות: החסרונות

ובנמשל: 'המחיר' של שני חצאי משרות יותר ממשרה מלאה. שני חצאי משרה דורשות מהעובד יותר – המעסיק דורש עבודה עם תוצאות ומחוייבות ולעיתים 'שוכח' את היקף המשרה של העובד. לכן בדרך כלל העבודה תהיה יותר תובענית בשני חצאי משרות. חסרונות נוספים הם: תנאי העבודה אינם דומים בחצי משרה למשרה מלאה כמו זמן הפסקות וכו', קושי להתמקצע בתחום ובמקום אחד וכתוצאה מכך להתקדם בתפקיד וצורך בניידות פיסית והסתגלות נפשית במעבר ממקום עבודה למשנהו.

עבודה בחצאי משרות: היתרונות

יש גם יתרונות: המרצה שלי לכלכלה המליץ לנו בחום וגם יישם בעצמו שכדאי ללמוד ולהתמחות ביותר מתחום אחד – "לא לשים את הביצים בסל אחד". שוק העבודה המודרני הוא מאד דינאמי – מקצועות נכחדים ומקצועות חדשים באים לעולם. הגלובליזציה שהפכה את העולם לכפר קטן והטכנולוגיה שמחליפה את האדם בתפקידים רבים הביאו ומביאים שינויים רבים בתעסוקה. דוגמאות לשינויים: רוב מקצועות התווך אינם נצרכים הודות לשירותי האינטרנט, סנדלרים ותופרים מתמעטים מיום ליום, עורכי דין מובטלים, מקצועות ההיי טק מתרבים ומתפרטים לתתי תחומים וכו'. מכאן, ששני תחומי התמחות יכולים להועיל במקרה שאחד מהם יפגע מסיבות אישיות, מקומיות או עולמיות. לאנשים בעלי טמפרמנט פעיל ותוסס שני מקומות עבודה יכולים לתת ביטוי לצורך בגוון ולאתגר את יכולותיהם.

אילוצים אך גם התאמה אישית

לעיתים בישובי הפריפריה שהיצע המשרות בהן קטן או מסיבות אישיות אנשים נאלצים לקחת שני חצאי משרות על מנת להתפרנס. אם יש לך את הבחירה תתבונן ותשקול איזה יתרונות יותר משמעותיים עבורך ומתאימים לאופי שלך. ההתאמה האישית למציאות היא המשימה שלך בס"ד.

בברכה לפרנסה בהרחבה ובמנוחת הנפש!