איך עורכים ניתוח עיסוק?

איך עורכים ניתוח עיסוק?

ניתוח עיסוק הוא איסוף שיטתי של נתונים על מקצוע או על תפקיד פוטנציאלי. הניתוח מאפשר להרחיב את המידע על מקצוע עתידי במטרה לבחון את התאמתו לך ולצרכיך. ניתוח עיסוק חשוב משום שהוא מאפשר לך להימנע ממכשולים ומהמורות הנובעים ממחסור בידע ובמידע.

במסגרת ניתוח עיסוק נערך איסוף של מידע על מהות התפקיד והגדרתו, דרישותיו מבחינת השכלה, מיומנויות וכישורים. כמו כן, נערך בירור על אודות תנאי השכר, מקומות העבודה הפוטנציאליים, ביקוש והיצע בשוק העבודה, ועוד.

כלים לעריכת ניתוח עיסוק

על מנת לערוך ניתוח ייסודי ומקיף ניתן להיעזר בכלים שונים. מאגרי מידע פיזיים ואינטרנטיים, מכרים העובדים במשרות ובחברות דומות, יועצים, פסיכולוגים תעסוקתיים ואנשי מקצוע הבקיאים ומעודכנים בשוק העבודה – כל אלה מהווים מקורות מידע שתוכל להיעזר בהם כדי לדעת כמה שיותר על המשרה המבוקשת.

חשוב להימנע מלהסתמך על מקורות מידע מוטים ולא אובייקטיביים, כמו מכונים ומקומות לימוד שונים או אנשים בעלי דעות לא רלוונטיות לשוק העבודה כיום. במרכזי מפתח קיימות עמדות מחשב נגישות לצורך ניתוח עיסוק וכן מאגר ארצי של מקומות לימוד, המספקים מידע אובייקטיבי ועדכני בחסות אדם מילוא. אתרי אינטרנט מקצועיים יוכלו לספק לך מידע מקיף ורב-תחומי.

מה חשוב לברר בעת עריכת ניתוח עיסוק?

בעריכת ניתוח עיסוק חשוב לברר על אופי המקצוע העתידי בכמה היבטים.

בטווח הקצר, מומלץ לברר את כל הפרטים על הדרך למקצוע: היכן לומדים? כמה זמן לומדים? האם יש צורך לעבור התמחות לאחר הלימודים? מהו השכר לתפקידי פתיחה בתחום? מי הם המעסיקים הפוטנציאליים?

מבחינת העתיד התעסוקתי, רצוי לבדוק את האפשרויות באופן יסודי ככל האפשר: מהו הביקוש וההיצע בשוק? מהם תנאי השכר? האם ישנה גמישות בשעות העבודה? האם קיימות אפשרויות קידום? האם ישנם תחומים דומים או מקבילים?

אחרי עריכת ניתוח עיסוק יסודי על כמה מקצועות אפשריים ומתאימים עבורך, אפשר לעבור לשלב הבא: בדוק את התאמתך למקצוע לאור הנתונים שנאספו. שרטט לעצמך תכנית עבודה לטווח קצר וארוך, וצא למסע!

מאמרים נוספים

אנחנו מזמינים אותך לפגישה עם צוות המומחים של מפתח
נשמח לעמוד לרשותך, צור קשר