אילו שאלות מאתגרות אני עשוי להישאל בראיון עבודה?

אילו שאלות מאתגרות אני עשוי להישאל בראיון עבודה?

ריאיון עבודה הוא חלון זמן קצר, שבמהלכו מנסה המראיין לקבל תמונה על אישיותו, כישוריו ויכולותיו המקצועיות של האדם שלפניו.

לצד הרצון ליצור ריאיון עבודה נעים ונוח, מראיינים רבים מעוניינים לבחון התאמה של מועמד לתפקיד ולשאול שאלות על מצבים מאתגרים, הדורשים פתרון בעיות. משום כך, יש הנוטים להתמקד בשאלות מאתגרות ומורכבות.

התמודדות עם שאלות מאתגרות בריאיון עבודה

חשוב ביותר להיות מוכנים מראש לשאלות שונות ומאתגרות. מראיינים נוטים לחזור שוב ושוב ולשאול על מצבים מזוויות שונות, לבחון עקביות והתמודדויות. היכרות מוקדמת עם השאלות מסייעת לך להפחית את רמת הלחץ בזמן הריאיון ולהגיב בצורה מושכלת, מחושבת והולמת.

מומלץ להתייעץ במרואיינים לשעבר, באנשים המראיינים עובדים או בבעלי מקצוע על מנת להכיר מגוון רחב של שאלות, שעשויות להישאל ולהכין תשובות כנות, אך בטוחות, שיתאימו לך באופן אישי.

בזמן אמת, קח פסק זמן לפני שאתה עונה על שאלה מאתגרת. ודא שהבנת נכון את השאלה, נסח לעצמך תשובה, שתשקף אותך באופן חיובי ככל האפשר. יש אנשים הנוטים לבטל את העומד מולם במצבים של מבוכה וחרדה. הימנע מהבעת זלזול בשאלה או בשואל. פסק הזמן שתיקח, לפני מתן התשובה, יכבד את המראיין ויסמן לו שהוא שואל שאלות מאתגרות המצריכות חשיבה.

דוגמאות לשאלות מאתגרות בריאיון עבודה

להלן דוגמאות אחדות לשאלות מאתגרות בריאיון עבודה ולדרכי התמודדות מיטביות עמן.

שאלות שמטרתן לגרום לך לספר על החסרונות שלך

תוכל לספר לי על חיסרון אחד או שניים שלך? מה גרם לך לעזוב את העבודה הקודמת? מה מרגיז אותך אצל אנשים אחרים?

המטרה של שאלות אלה ודומות להן לגרום לך לחשוף את הצדדים הפחות חיוביים באישיותך. בחר מראש תשובות טובות לשאלות אלו. תשובה טובה היא כזאת שתציג ממד חיובי באישיותך. ענה על השאלה בצורה ישירה ולא מתחמקת.

כאשר אתה מציין את החולשות, השתדל להבהיר למראיין שאתה מודע להן, הראה לו שמצאת דרכים להתמודד אתן ושהפתרון שמצאת הוא טוב ויעיל.

שאלות מחקר על קורות החיים שלך

מדוע החלפת עבודות רבות כל כך בשנים האחרונות? מדוע לא עבדת במשך פרק זמן ממושך בין השנים האלו והאחרות? אני רואה שעבדת באותה תקופה בכמה עבודות, האם אתה מתקשה בהתמדה במקום אחד?

כבר בתהליך כתיבת קורות חיים נסה להימנע מיצירת רושם שלילי כלשהו ולטשטש מידע שעלול להקשות עליך בהמשך. אם קיים חלק שהטשטוש שלו קשה או עלול להיראות גרוע יותר, זכור, שכאשר אתה בוחר תשובה לשאלות כאלה היא עשויה להיבדק בדקדקנות רבה.

היה כן, אך אל תהיה שלילי או ביקורתי ואל תתלונן. ככלל, תשובה טובה היא: "חיפשתי הזדמנויות טובות יותר לקידום". אם פיטרו אותך מתפקיד כלשהו, הסבר בדיוק את הנסיבות (אך אל תיכנס לפרטים מביכים) והצג את עצמך באור החיובי ביותר האפשרי. השתדל שלא לדבר בצורה שלילית על מעסיקך הקודם, אלא להציג בצורה מכובדת את סיום העסקתך.

אם היו לך הרבה מאוד עבודות קצרות-טווח, עליך לשכנע את המראיין שימים אלו חלפו ושזוהי המשרה (ההזדמנות) שחיכית לה. עליך להיות ישר ועם זאת לגרום למראיין להבין, ששינויי המשרה התכופים שלך בעבר לא היו קשורים ישירות בביצועי העבודה שלך.

הצגות מקרה

איך תתמודד עם סיטואציה שבה יש לך כמה משימות לבצע עד סוף היום, אבל אין סיכוי שתעמוד בהן? תוכל לתאר קושי שנאלצת לפתור במסגרת עבודתך?

השאלות האלו מאתגרות, כיוון שהן, לעתים קרובות, מכניסות אותך באופן בלתי נמנע לתוך סיטואציה של כישלון. אף אחד לא יכול לבטח עצמו מפני סיטואציות כאלו, לכן תשובה המבטלת את הסיטואציה אינה טובה. ראשית, תוכל לציין, שתעשה כל מאמץ על מנת להימנע מלהגיע לסיטואציה כזו, למשל: תעריך נכון את הזמן, תשאיר זמן פנוי לטעויות או תקלות בלתי נמנעות, תערוך גיבוי סדיר של חומרים וכדומה.

לאחר ההקדמה הזו הצג את עצמך כאדם המסוגל להיעזר באחר בזמן לחץ. הסבר לשואל, כי אתה מסוגל להעריך בצורה כנה את הסיטואציה המורכבת, כי ביכולתך למצוא כמה פתרונות אפשריים לכל בעיה ולשקול את המעלות והחסרונות של כל פתרון.

ריאיון עבודה הוא סיטואציה רווית לחץ ומתח. גם אם אתה מרגיש שמעדת בלשונך, המשך לשדר הלך רוח חיובי ואופטימי, ככל האפשר. נסה לתקן את הרושם בצורה עקיפה, אם הדבר מתאפשר. ככל שתיטיב להתכונן, יגברו הסיכויים שתוכל לצלוח את המהמורה הזו על הצד הטוב ביותר. שיהיה בהצלחה!

כתיבת תגובה