הכשרה מקצועית

אני רוצה לדעת!

מה?

הכשרה מקצועית היא רכישת מומחיות במקצוע מסוים, המעניקה יתרון בעולם העבודה. קורסים להכשרה מקצועית נערכים על ידי גופים פרטיים, משרד הכלכלה והמעסיקים עצמם.

למה?

מקצועות רבים דורשים ידע בסיסי ויישומי. הכשרה מקצועית היא ערך מוסף בעולם העבודה. עובד בעל מומחיות יוכל בסבירות גבוהה יותר למצוא עבודה קבועה ויציבה ובשכר הולם לעומת עובד חסר הכשרה.

איך?

נקודות להתייחסות בעת בחירה בהכשרה מקצועית

קיימים גופים שונים שבהם ניתן לרכוש הכשרה מקצועית, הגופים שונים אלה מאלה במגוון המקצועות שהם מציעים, במשך הלימודים, בעלותם ובסוג התעודה הניתנת בסיומם. לחצו מעל כל פריט על מנת לקבל מידע קצר על הגוף המעניק הכשרה מקצועית.

תעודת הנדסאי של מה"ט – המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיות ובמידע.

הלימודים של מה"ט נמשכים בדרך כלל שלוש שנים. הם נחשבים ברמת מומחיות גבוהה יחסית להכשרות מקצועיות אחרות.

תעודה של מה"ט נקראת "תעודת הנדסאי". קיימים תחומי לימוד מגוונים, כמו הנדסת חשמל, אדריכלות, הנדסת תוכנה, הנדסה רפואית, עיצוב מדיה, צילום, ועוד.

לימודי מה"ט מתקיימים במגוון מכונים, סמינרים, מכללות ובתי ספר. שכר הלימוד איננו נמוך, אך במקרים מסוימים אפשר לקבל סבסוד גבוה.

מהם היתרונות של לימודים באמצעות האגף להכשרה מקצועית?

האגף להכשרה מקצועית יוזם קורסים למקצועות שבהם יש ביקוש יחסי במשק במגוון תחומים, כמו חשמלאות, מכונאות רכב, עיבוד שבבי, עיצוב אתרים, ועוד.

הלימודים נערכים בתוך מכללות של האגף ואצל זכיינים שונים ברחבי הארץ. ההכשרות הן במימון מלא ומיועדות לזכאים בלבד. יש תלמידים הזכאים להטבות נוספות, כמו מענק התמדה, דמי קיום, החזרי נסיעות, ועוד.

בסיום הלימודים מוענקת תעודה ממשרד הכלכלה.

אילו מקצועות נלמדים דרך בתי ספר ומכונים פרטיים?

בבתי ספר פרטיים קיים מגוון רחב מאוד של מקצועות הנכנסים תחת הכותרת של הכשרה מקצועית, כמו קוסמטיקה, הוראת נהיגה, הנהלת חשבונות, טייס, תכנות ולוחמת סייבר.

טווח העלויות לקורסים מקצועיים גדול מאוד ואפשריות המימון שונות. משתתפי קורסים שונים זכאים לשוברים, המקנים השתתפות בשכר הלימוד ואף מענק לאחר ההשתלבות בשוק העבודה.

האם אוכל לקבל משכורת כבר מיום הלימודים הראשון?

במקומות עבודה רבים נותנים לעובד הכשרה בתחילת העבודה. לעתים, הקורסים נערכים על ידי המעסיק עצמו ולעתים דרך בתי ספר שונים.

הכשרה כזו לא תמיד מקנה תעודה, אך היא מקנה ידע מקצועי וניסיון שהם רלוונטיים למקום העבודה המסוים ולרוב גם למקומות אחרים.

מעסיקים שעורכים הכשרות כאלו זכאים להטבות ממשרד הכלכלה. הם משלמים שכר למועסק כבר בזמן הלימודים ולא גובים תשלום עבור ההכשרה.

תהליך התמקצעות באמצעות הכשרה מקצועית

  • למד את השטח: קבל תמונה על מגוון האפשרויות שנפתחות לפניך דרך הכשרה מקצועית, בחר תחום או שניים שעשויים להתאים לך ברמה האישית.
  • ערוך תחקיר משרה: באמצעות מקורות מידע אובייקטיבים הערך את הביקוש, את פוטנציאל ההשתכרות ואת היתרון שמהווה התעודה וגורמים רלוונטיים.
  • בדוק את האפשרויות הטכניות שלך, כמו זמינות ללימודים ממושכים, מקומות הכשרה בסביבת מגוריך, ועוד.
  • ברר האם יש צורך בידע קודם: בחלק מהכשרות ידע קודם מהווה יתרון ואף תנאי לקבלה. לעתים תעודה קודמת עלולה להקשות עליך בקבלת מימון.
  • בדוק מקורות מימון: ברר את עלות הלימודים וחקור האם וכיצד אפשר לזכות במלגות, בשוברים או בהקלות בתשלום הלימודים. חפש מידע אודות מלגות קיום, מלגות בזמן ההשתלבות בשוק העבודה, דמי אבטלה בזמן הלימודים וכדומה.
  • התחל בחיפוש עבודה כבר במהלך הלימודים: ברר את האפשרויות השונות שלך וצור קשר עם גורמים רלוונטיים.

מידע נוסף

ביקוש רב לעובדי תעשייה בישראל

ענף התעשייה בישראל מעסיק כ-14% מהעובדים במשק הישראלי. מדובר בעובדי נגרות, תפירה, ריתוך, חשמלאות, צביעה ועוד. עובדי התעשייה מועסקים בעבודות פרטיות, במפעלים ובחברות. עובד תעשייה

Read More »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן