לימודים אקדמאיים

אני רוצה לדעת!

מה?

לימודים אקדמיים הם הדרך היחידה לקבלת תואר רשמי מוכר. הלימודים מתקיימים במכללה או באוניברסיטה. לימודים אקדמיים הם דרישת בסיס כמעט בכל המקצועות החופשיים ומהווים יתרון משמעותי בקבלה לעבודה.

למה?

בחירת תחום ומסלול לימודים אקדמיים משפיעה על המסלול התעסוקתי העתידי שלך ועל מקום העבודה.

איך?

נקודות להתייחסות בעת פנייה ללימודים אקדמיים

הצעד הראשון בבחירת מסלול לימודים אקדמיים הוא בחירת מקצוע או תחום שבו ברצונך לעבוד.

לאחר שבחרת את התחום, ישנם פרטים נוספים שחשוב לדעת לפני שתבחר את המקום הנכון עבורך ללימודים אקדמיים.

איך תוכל להשיג מידע אמין ורלוונטי על מקומות הלימודים?

עליך לברר באילו מכללות ואוניברסיטאות קיים התחום שאתה מעוניין ללמוד. ייתכן שבחירת המקצוע שלך תהיה תלויה במסלולי הלימוד האפשריים.

כשאתה מברר על מסלולי לימוד אפשריים, חשוב לוודא שהמידע שאתה מקבל מדויק ואמין ואינו מוטה משיקולי הכדאיות של מקום הלימוד הפוטנציאלי. לצורך כך, מומלץ להשתמש במאגרי מידע אובייקטיביים.

איך תוכל לממן לימודים אקדמיים?

לכל מקום לימודים דרישות תשלום משלו. ראשית, עליך לברר את גובה שכר הלימוד. לאחר מכן, חפש מידע על מלגות אפשריות.

בתחום הלימודים האקדמיים קיימות אפשרויות רבות לקבלת מלגה, שתכסה באופן חלקי את שכר הלימוד. חלק ממקומות הלימוד מציעים בעצמם מלגות כאלו. כמו כן, קיימים ארגונים רבים, שלהם קרנות, המסייעות למימון לימודים. חלק מהקרנות האלו פונות לקהלי יעד ייחודיים, כמו חרדים, בוגרי צבא, אנשים עם מוגבלות, ועוד.

כיצד תוכל להתפרנס במהלך שנות הלימודים?

דרך אחת להתפרנס בזמן הלימודים היא לעבוד במקום המציע עבודה המותאמת לסטודנטים, בדרך כלל זוהי עבודה במשמרות, המאפשרת גמישות בזמנים.

בנוסף לכך, ישנם מקומות עבודה המציעים משרות מיוחדות לסטודנטים בתחום מסוים. בעבודה כזו, קיים גם היתרון של רכישת ניסיון בתחום שאתה לומד. צבירת ניסיון מספקת יתרון תעסוקתי בעת חיפוש עבודה לאחר סיום הלימודים.

כיצד תוכל לברר על אפשרויות ההשמה?

לעתים, בתחום אקדמי מסוים קשה יותר למצוא עבודה. לכן, מומלץ לבדוק מראש את פוטנציאל הפרנסה בתחום שבו בחרת. קח בחשבון, שמצבי הביקוש וההיצע בשוק משתנים מעת לעת.

מה הם תנאי הבסיס ללימודים אקדמיים?

על מנת להתקבל ללימודים אקדמיים דרושים, בדרך כלל, תעודת בגרות וציון פסיכומטרי. מקצועות ומקומות לימוד שונים מציבים דרישות שונות בנוגע לגובה הציונים הנדרש ולתחומי הלימוד המבוקשים.

אם עדיין אין לך תעודת בגרות, ייתכן שכדאי לך לברר על דרישות הקבלה בתחום שבו אתה מתעניין. הדבר עשוי להשפיע על מספר יחידות הלימוד שתבחר לקחת במקצועות השונים.

חלק ממקומות הלימוד מעניקים הקלות בדרישות הקבלה לבוגרי ישיבות או לבני שלושים ומעלה.

תהליך התמקצעות בבחירת לימודים אקדמיים

  • בחר תחום: חשוב מאוד לבחור תחום התואם את חלומותיך ויכולותיך עוד לפני פנייה למקום הלימודים. כך תוכל להיות בטוח שהמסלול שלך מתאים לשאיפותיך ולא למגבלות שונות של מקום הלימודים.
  • בדוק מקומות לימוד אפשריים, תוך התחשבות בנתונים כמו מיקום, שכר לימוד, משך הלימודים, חובת נוכחות, חיי חברה, ועוד.
  • ברר את תנאי הקבלה השונים, כמו ממוצע תעודת בגרות, מבחן פסיכומטרי או תארים מקבילים.
  • תהליך הקבלה עלול להיות ממושך ולכלול ראיונות, טפסים וביורוקרטיה.
  • בדוק אפשרות של פרנסה במקביל: לאחר שתדע את לוח השעות שלך, את מידת גמישותו והעומס המוטל עליך, תוכל לנסותלחפש עבודה בהיקף המתאים לסטודנט.

מידע נוסף

תעסוקת אקדמאיים: נתונים עדכניים

רק מחצית מהבוגרים מצאו עבודה הולמת חברת הייעוץ האמריקאית  Accenture ערכה מחקר על תעסוקת אקדמאיים. הנתונים הצביעו על כך שלמרות ש-80% מבוגרי הלימודים אקדמאיים בדקו

Read More »
סגירת תפריט
דילוג לתוכן