שו"ת מפתח: הבטחת הכנסה או יציאה לעבודה?

שאלות ותשובות בענייני עבודה עם הרב יהל דהאן

שאלה: הבטחת הכנסה או יציאה לעבודה?

אני מקבל קצבה של הבטחת הכנסה. אין לי מקצוע ובשל כך הצעות העבודה העומדות בפני אינן גבוהות משמעותית מהקצבה – למה לי בכלל לצאת לעבוד?

תשובת הרב י. דהאן

ראשית איני פונה בתשובתי למי ש'תורתו אומנותו'.

שנית, יש לעיין במשמעות הערכית לעבודה אבל לא כאן המקום להרחיב ואני ממליץ לכב' לברר עם רבו את העניין.

ובנוסף, אינך יודע עד מתי תוכל להמשיך לקבל קצבה והאם היא תמיד תמשיך לספק אותך אבל גם שאלות אלו תלויות בסגנון החיים שלך ונוגעות בהשקפה ומומלץ גם אותן ללבן עם רבך.

חזון תעסוקתי

דיברנו על חזון תעסוקתי שהוא תמונת העתיד הרצויה שלנו, אליה אנו סוללים את הדרך. מן הסתם יש לך שאיפות של השתכרות מכובדת ותכנון עתידי לפרנס את משפחתך הצומחת ב"ה, שאיפות למימוש עצמי, שאיפות למקום חברתי מכובד וכו'. כמובן שאם נשארים במקום בדרך הטבע אי אפשר להגיע ליעדים ולמימוש השאיפות.

הפיתוי של 'כסף קל'  שכרגע מספק אותך נקרא  'כלוב זהב' – כרגע ב"ה אתה חי ללא מאמץ וצרכיך הנוכחיים מסופקים אבל בטווח הארוך אתה כלוא וכשתרצה להתקדם בפרנסה ובתעסוקה תתחיל מההתחלה – ממצבך כיום.

רווחים לטווח קצר, רווחים לטווח ארוך

שם המשחק הוא האיזון בין 'הטווח הארוך' ו'הטווח הקצר'. אם חשוב לך להגיע ליעדים שלך בטווח הארוך אתה צריך לצאת למסע לפי מצבך היום. יכול להיות שלא תשתכר בתחילה יותר מהקצבה אבל תתנסה בעבודה, תלמד את שוק העבודה ואת עצמך, תצבור ניסיון וותק בעבודה, תוכל להתקדם אצל המעסיק הנוכחי או לעבור למקום יותר טוב, תוכל להשתלם, להתפתח וללמוד מקצוע וכו' – כמו שאומרים 'תתחיל להתגלגל'. אבל כפי שכתבנו בעבר, רצוי 'להתגלגל' לפי 'אבני דרך' שהתוונו בדרך למימוש החזון התעסוקתי.

מנסיוננו במרכז מפתח, ככל שמתחילים בגיל צעיר את המסלול עם משפחה ומחוייבויות קטנות יותר כך קל יותר ויש יותר אפשרויות.

מאמרים נוספים

אנחנו מזמינים אותך לפגישה עם צוות המומחים של מפתח