שו"ת מפתח: כיצד לבקש העלאה בשכר?

שאלה: כיצד לבקש העלאה במשכורת?

אני עובד קשה, מוכיח את עצמי ומקבל מחמאות, אבל השכר נשאר אותו דבר… איך מבקשים העלאה במשכורת?

תשובת הרב י' דהאן:

לרוב האנשים המשימה של בקשת העלאת שכר מורכבת, קשה ומלחיצה ובדרך כלל נדחית ל'עת רצון' מיוחדת. רבים סבורים כי אם יעבדו קשה ויתמידו, בסופו של דבר יבחינו בכך והם יקבלו העלאה בשכר. מומחים לקריירה טוענים שחשיבה זו מוטעית.

להלן ליקוט של טיפים להצליח במשימה של העלאת השכר:

יח"צנו את עצמכם

צריך בסיס לבקשת השכר – לא מספיק שאתם מצליחים, החברה צריכה גם להיות מודעת להצלחות. כשאין מודעות יורדים הסיכויים להעלאת השכר. אי אפשר לעשות את זה רק לפני הבקשה אלא באופן תדיר ועקבי. הגישה צריכה להיות שאתם חלק מההצלחה המערכתית – 'שווקו' שהמערכת צריכה את השותפות שלכם.

עשו לעצמכם 'לובי'

עובדים מוצלחים ומוערכים יכולים לעזור לכם באמצעות הקשרים וההשפעה שלהם.

הכירו את מדיניות החברה

בררו מה מדיניות החברה מבחינת מועדי שיחות שכר – אם זה לא במועד, לרוב הבקשה לא תתקבל בהבנה.

דברו עם המנהל

קבעו פגישה אישית עם המנהל. מומלץ לא לדחות את הפניה למנהל ואת בקשתכם מכיוון שהמירמור והתסכול הפנימי עלול להתגבר ולהזיק לכם.

חזקו את הביטחון העצמי

אנשים אוהבים אנשים חיוביים שמקדמים את עצמם. אמנם בקשת העלאה אינה נעימה אך אם אתם מאמינים שמגיעה לכם ההעלאה אל תמנעו ממנה – דרושים אומץ ומאמץ בכדי לעשות בעז"ה 'כלי רחב' לשפע הפרנסה.

דעו כמה לבקש ואיך לבקש

בדקו את המשכורות בשוק לתפקיד דומה. דברו בשפה וטונים הולמים והציגו את הדברים באופן מכובד. אל תתנצלו אבל גם אל תתנו אולטימטום.

הצדיקו את תוספת השכר

בעבר העלאות ניתנו עם הותק של העובד, אך כיום השיטה המובילה במשק היא שנותנים העלאה אם מוכיחים/מסבירים את השווי שלכם לחברה. העריכו מהו השווי האמיתי שלכם ואם הוא מעל המשכורת הנוכחית תסבירו מה אתם תורמים לחברה ושההשקעה משתלמת לו. בבדיקת השווי מומלץ לבדוק מה החלופות של המעסיק בהחלפתכם ובהכשרת וחניכת עובד חדש. נסו לצפות את ההתנגדויות והדחיות שהבוס שלכם יעלה וחשבו מה ואיך לענות עליהן.

היו נכונים לפשרה

יש מומחים שממליצים לבקש מעט יותר ממה שאתם מצפים לקבל כדי שיהיה אפשר להתגמש במידת הצורך. בכל מקרה נסו להבין גם את הצד של ההנהלה ואת המגבלות שלה ובהתאם להחליט אם ובכמה להתפשר. כשהמנהל מוגבל בעניין הכספי, יש מקום ליצירתיות בבקשות להטבות שונות שאותם הוא כן יכול לתת.

לא להתייאש

בדקו מדוע הבוס דחה את הבקשה ושאלו אותו 'מה אני יכול לעשות כדי לקבל תשובה חיובית?' יש כאן הזדמנות לפתוח בדיאלוג על מנת לגלות כיצד אתם יכולים להועיל יותר לחברה.

מאמרים נוספים

אנחנו מזמינים אותך לפגישה עם צוות המומחים של מפתח