שו"ת מפתח: מהי הטרמינולוגיה המתאימה לפגישה עם מעסיק?

שאלות ותשובות מפתח: מהי הטרמינולוגיה המתאימה לפגישה עם מעסיק?

שאלה: כיצד להרשים את המעסיק?

אני מתלבט מהי הדרך הטובה ביותר בשביל להתנסח בה בכתיבת קורות חיים ובראיון עבדוה. מה מוקבל בשוק?

תשובת הרב י' דהאן:

בטורים הקודמים דיברנו והמלצנו על הגישה הכללית ועל ה'עשה' ו'אל תעשה' בכתיבת קורות חיים ובראיון עבודה.

בטור זה נדבר על נושא חשוב נוסף ובעל משקל: הטרמינולוגיה – מונחי המילים שמשפיעים על הרושם שנעשה בקורות החיים וראיונות העבודה.

מה לכתוב / לומר?

הפיקחים משתמשים במילים ומונחים דומים המופיעים במודעות הדרושים – טכניקת מכירות ידועה היא 'לשדר על אותו גל של הלקוח' ובמקרה זה אנו בעצם 'מוכרים' את עצמנו. לכן, מומלץ לדלות ממודעת הדרושים, מהעובדים של החברה, מאתר החברה וממקורות נוספים את הביטויים והמונחים השימושיים ולעשות בהם שימוש מושכל בקורות החיים וראיון העבודה.

בקורות חיים מומלץ להזכיר מילות מפתח רבות מתאימות למשרה המבוקשת ככל שניתן, כגון הסווגים המקצועיים, ניסיון מקצועי וכו' כך שהן תעלנה בחיפושים שונים שלעיתים מתבצעים על ידי תוכנות סינון אוטומטיות.

מה לא לכתוב / לומר?

כאשר אתם מחפשים עבודה, מה שאתם לא אומרים גם חשוב – קורות חיים או הצגה עצמית מודרניים צריכים להיות 'רזים ונקיים'.

להלן דוגמאות למספר ביטויים ומילים שלא כדאי להזכיר:

  • 'לנסות' מתפרש כחוסר אמונה בעצמכם ובכישורים שלכם, העדר תשוקה למקצוע או למשימה וחוסר מחוייבות – אתם מראים כי אין לכם את כל התכונות הנדרשות. זה מציג אתכם באור שלילי כאנשים שלא בטוחים בעצמם ובפועלם.
  • אל תשתמשו במילים קלישאתיות ותעידו על עצמכם כאנשים 'בעלי יחסי אנוש טובים', 'יכולת למידה עצמית גבוהה' ו'ניסיון טכני רחב' – כל אחד יכול להעיד כך על עצמו. נסו לפרט את התכונות וההישגים שלכם בתיאורים מוחשיים יותר.
  • אל תזכירו ניסיון עבודה לא רלוונטי וישן – המסקנה תהיה שאין לכם ניסיון רלוונטי. כתבו / הציגו את העבודות האחרונות והזכירו כישורים דומים לתפקיד הנדרש.
  • הביטוי 'אחראי על/ל' הוא ביטוי חלש ולא מעשי שגורם לכם להתפס כעובדים ממוצעים ש'עושים את העבודה' ותו לא. אל תשתמשו בביטויים או מונחים שלא מבליטים אתכם משאר המועמדים.
  • כישורים מעורפלים – אל תשתמשו בכישורים לא מובנים או בביטויי רחוב כמו 'תותח מכירות'.
  • השתמשו בפחות תיאורים איכותיים ויותר בתיאורים כמותיים – רוב המעסיקים הם אנשים ריאליים שמטרתם תוצאות מדידות, לכן הוסיפו דוגמה או מספר להמחשת התיאור.

לסיכום: תכוונו את הביטוי שלכם למטרת השגת התפקיד הספציפי. הקפידו על רמה, ניקיון וסדר בכתיבה / בדיבור וכל מה שאתם כותבים / אומרים גבו בהוכחות.

מאמרים נוספים

אנחנו מזמינים אותך לפגישה עם צוות המומחים של מפתח
נשמח לעמוד לרשותך, צור קשר